Historia zespołu zaczyna się w wczesnym okresie powojennym, gdy na zabawach przygrywał zespól „Cztery Asy" w zespole tym grał Klemens Martyn ojciec Edwarda. Od 1960 roku oficjalną działalność rozpoczął zespół „Martyni", którego trzon stanowiła rodzina Martynów Klemens senior rodu synowie Andrzej, Edward, córka Ewa i Edmund Brzoskowski. W 1965 roku przy Technikum Rolniczym w Bolesławowie powstał zespół „Kaskady" główny trzon zespołu tworzą Edward i Ewa Martyn. Od 1971 roku powstaje zespół „Wieśniacy" (Edward i Andrzej Martyn). Kolejnym zespołem, któremu liderował Edward Martyn, został utworzony w 1980 r. był „Normatyw". Od 1995 roku zespól powrócił do starej nazwy „Martyni", liderami zespołu są Edward i syn Artur Martyn. W tym samym roku powstaje równolegle „Kapela Biesiadna". W 1996 roku na IV Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Strażackiej w Ciechocinku skarszewska kapela zdobyła główną nagrodę, której fundatorem był Premier Waldemar Pawlak. Cel charytatywny...

Płyta poświęcona pamięci Ryszarda Rebelki W Starogardzie Gd. znany był przede wszystkim z osiągnięć w dziedzinie muzyki. Zaczynał w latach 60-tych, jako współtwórca pierwszych grup beatowych . W 1963 r. został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Talentów w Szczecinie. W późniejszym okresie był świetnym wykonawcą swoich poetyckich tekstów, do których tworzył też muzykę, jak i oryginalnym interpretatorem szczególnie mu bliskich pieśni Bułata Okudżawy i poezji Edwarda Stachury (recital w 1995 r. SCK).

Był inicjatorem i uczestnikiem wielu imprez kulturalnych w Starogardzie, a także kierownikiem artystycznym, autorem tekstów i aranżerem stworzonej przez siebie grupy kabaretowo-estradowej .  W 1995 roku został uhonorowany medalem "Za zasługi dla Starogardu Gd".  Zmarł w roku 1995.

 

Wykonawcy: Zespół City Noise, gitary: Dariusz Czajka, intr. perkusyjne: Mariusz Pliszka, gościnnie wystąpili: wokal Regina Sikorska, trąbkaWojciech Bednarek , realizacja: ks Paweł Rąbca, projekt graficzny: Jarosław Piechowski, zdjęcia: Piotr Gralewicz, menager: Jan Radzewicz.

Sensus Musicus” to grupa wokalistów o szerokich zainteresowaniach i bogatym doświadczeniu muzycznym. Wykonują zarówno muzykę kantatowo-oratoryjną – od renesansowej po współczesną, jak też świecką muzykę chóralną pochodzącą z różnych kręgów kulturowych.

Od początku działalności w spektrum zainteresowań zespołu ważne miejsce zajmuje muzyka cerkiewna. W zależności od potrzeb wokalistom towarzyszy kameralny zespół instrumentalny.

Dyrygentem zespolu „Sensus Musicus”, jest Tadeusz Formela, absolwent Wydziału Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Słupsku (1993) oraz Wydziału Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej w Gdańsku (1994).

Najbardziej znaczące wydarzenia:

♣ 1994 – udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce

♣ 1995 – koncert muzyki cerkiewnej wieńczący Polsko-Niemieckie Spotkanie Ekumeniczne w Darłowie

♣ luty 2000 – dwutygodniowa trasa koncertowa w Anglii, obejmująca 12 koncertów {m.in. w Londynie, Cambridge, Bath, Wolverhampton}; koncert w Wolverhampton został utrwalony na płycie CD

♣ październik 2000 – II nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Jersey 2000

♣ czerwiec 2001 – udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kościelnej Bern {Szwajcaria}; koncerty w Genewie, Lozannie

♣ maj 2004 – koncerty w Szwecji

♣ maj 2006 – tournee w Anglii

♣ 2011 – udział w XX Dniach Polskich w Austrii

Od kilkunastu lat spotykamy się rokrocznie celebrując święte triduum paschalne. Najpierw we wspólnocie Oazy Wielkiej Sychem, póżniej w wielu parafiach franciszkańskich. Od początku jednym z szczególnych znaków naszej celebracji jest dobór i wykonanie naszych śpiewów towarzyszących liturgii. Dziś dzielimy się z wami tą muzyką, która rozbrzmiewa w wielu franciszkańskich kościołach podczas Triduum Paschalnego.

czytaj więcej...

Aktualności

Gościmy

Odwiedza nas 3 gości

Odwiedziny

Dzisiaj7
Wszystkich92927
Powered by CoalaWeb

Zobacz również

Witryna parafii św. Anny
w Grabowie Kościerskim

Studio Muzyczne Makarioi - studio.annacsb.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Grabowo Kościerskie 2013 - 2016