Zespół powstał w 1983 roku w Szkole Podstawowej w Nowem. Obecny skład grupy kontynuuje działalność artystyczną swoich poprzedników. Jest spadkobiercą licznych sukcesów osiągniętych w ramach przeglądów muzycznych, zarówno ogólnopolskiej, jak i międzynarodowej rangi.

Członkowie zespołu są w różnym wieku, wywodzą się z miejscowych szkół. Na swoim koncie mają też liczny udział w wielu przedsięwzięciach artystycznych. Do najważniejszych można zaliczyć wielokrotny udział w Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu. Udział w Ogólnopolskich Letnich Warsztatach Muzyki dawnej dla dzieci, młodzieży, nauczycieli i instruktorów w Kaliszu.

Jako reprezentanci Centrum Kultury „Zamek” w Nowem współpracują w swoim środowisku z muzykiem – organistą miejscowej parafii. Współtworzą koncerty w ramach różnych uroczystości i rocznic.

Większość utworów chóralnych znajdujących się na tej płycie była przedstawiana na Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu w latach 2008-2010.

Zdobyte nagrody to:

- wyróżnienie w kategorii chóry kameralne,

- Brązowa Harfa Eola (2009) kategorii chóry kameralne,

- Brązowa Harfa Eola (2010) w kategorii zespoły wokalne.

„Sensus Musicus” to grupa wokalistów o szerokich zainteresowaniach i bogatym doświadczeniu muzycznym. Wykonują zarówno muzykę kantatowo-oratoryjną, od renesansowej po współczesną, jak też świecką muzykę chóralną pochodzącą z różnych kręgów kulturowych.

Od początku działalności w spektrum zainteresowań zespołu ważne miejsce zajmuje muzyka cerkiewna. W zależności od potrzeb wokalistom towarzyszy kameralny zespół instrumentalny.

Dyrygent zespołu „Sensus Musicus”, Tadeusz Formela, jest absolwentem Wydziału Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Słupsku (1993) oraz Wydziału Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej w Gdańsku (1994).

Najbardziej znaczące wydarzenia:

♣ 1994 – udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce,

♣ 1995 – koncert muzyki cerkiewnej wieńczący polsko-niemieckie spotkanie ekumeniczne w Darłowie,

♣ luty 2000 – dwutygodniowa trasa koncertowa w Anglii, obejmująca 12 koncertów (m.in. w Londynie, Cambridge, Bath, Wolverhampton); koncert w Wolverhampton został utrwalony na płycie CD,

♣ październik 2000 – II nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Jersey 2000,

♣ czerwiec 2001 – udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kościelnej Bern (Szwajcaria); koncerty w Genewie, Lozannie,

♣ maj 2004 – koncerty w Szwecji,

♣ maj 2006 – tournee w Anglii,

♣ 2011 – udział w XX Dniach Polskich w Austrii 

Kaszëbsczi piestrzéń (Kaszubski pierścionek) to płyta nagrana przez Chór Sensus Musicus z Lęborka, z programem pieśni kaszubskich. Na płycie znalazły się utwory w wysmakowanych aranżacjach Tadeusza Formeli - kompozytora i dyrygenta chóru. Śpiewakom towarzyszyli instrumentaliści, m.in. znakomity gdański akordeonista Cezary Paciorek. Płyta posiada logo Rady Języka Kaszubskiego.

czytaj więcej ...

Schola  Stokrotki  działa przy parafii św. Marcina w Sierakowicach od 2000 roku. Jest to amatorski zespół dziecięcy, w którym śpiewają dzieci w wieku 6-14 lat. Obecnie aktywnie uczestniczy w zajęciach zespołu 53 dzieci. Oprawę muzyczną realizują głównie gitary; na których gra 12 dziewcząt. Swoim aktywnym uczestnictwem Stokrotki  uświetniają niedzielne msze św. dla dzieci, biorą udział w rekolekcjach, modlitwach różańcowych, nabożeństwach drogi krzyżowej oraz innych uroczystościach kościelnych i środowiskowych.

Od pięciu lat Stokrotki uczestniczą w Festiwalach Pieśni Religijnej i Patriotycznej w Sierakowicach, organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury. Dzieci śpiewające w scholi korzystają również z aktywnego wypoczynku w formie biwaków, wycieczek i wyjazdów. Starsze dzieci ze scholi pomagają również w przygotowaniu spotkań modlitewnych. Ku czci zmarłego Jana Pawła II schola zorganizowała apel dla uczniów ze Szkoły Podstawowej w Sierakowicach. Ponadto zespół był organizatorem koncertu & Na Chwałę Pana  & dla parafian, który odbył się w maju 2004 r. oraz w czerwcu 2005 roku w naszym kościele.

W skład repertuaru  Stokrotek  wchodzą głównie pieśni religijne. Dużym osiągnięciem zespołu jest zajęcie III miejsca w X Festiwalu Piosenki Religijnej w Kartuzach.

 

Aktualności

Gościmy

Odwiedza nas 6 gości

Odwiedziny

Dzisiaj8
Wszystkich92928
Powered by CoalaWeb

Zobacz również

Witryna parafii św. Anny
w Grabowie Kościerskim

Studio Muzyczne Makarioi - studio.annacsb.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Grabowo Kościerskie 2013 - 2016