Historia Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku sięga roku 1916. Wtedy to ks. bp. Stanisław Zdzitowiecki otrzymał zezwolenie od okupacyjnych władz niemieckich na otwarcie szkoły w pałacu biskupim. Stworzenie natomiast Gimnazjum im. ks. Jana Długosza miało na celu powiększenie zastępów inteligencji polskiej wychowanej w duchu polskim i katolickim.

Od samego początku szkoła należała do bardzo nowoczesnych, jak na owe czasy, rozwijała się także w szybkim tempie: po 4 latach istnienia liczyła blisko 400 uczniów w siedmiu klasach. Gimnazjum było wyposażone w bogate zbiory przyrodnicze, przyrządy do ćwiczeń z fizyki, różne odczynniki chemiczne, zasobną bibliotekę. W szkole działały dwie orkiestry: smyczkowa i dęta oraz chór. Przy gimnazjum funkcjonowała bursa dla ok. 30 uczniów.

Choć przez graficznego chochlika płyta nie posiada logo studia makarioi, została tu nagrana i zrealizowana...

więcej o szkole...

Cisza tęsknoty – dwupłytowy album CD z Gdańskiego Seminarium Duchownego.

"Cisza tęskoty" to pierwsza płyta CD zespołu powołaniowego GSD działającego w obecnym składzie od października 2008 roku. Oprócz znanych utworów religijnych (Niepojęta łaska, Mój Pan, Hymn XXIII ŚDM z Sydney) można słyszeć także autorskie propozycje grupy. Trzonem grupy jest ośmioosobowy zespół wokalno-instrumentalny. Brzmienie i styl gry mogą nie przypominać znanego brzmienia „powołaniówki”. Skład jest bowiem nietypowy: dwie gitary elektroakustyczne (Tomek i Krzysztof), niezastąpiony bęben (Mariusz), fortepian (Piotr) - w połączeniu ze śpiewem (Piotr, Paweł, Marcin, Mateusz). Co więcej w zespole spotkały się osoby, których zainteresowania muzyczne wykraczające poza repertuar powołaniowy są całkowicie odmienne, będąc jednocześnie wyznacznikami stylu gry. Tak więc charakter nadaje zespołowi fascynacja wielkimi światowymi perkusistami (Mariusz), zainteresowanie polskim rockiem (Tomasz), gra gitarzysty Andy'ego McKee (Krzysztof) czy też inspiracja twórczością współczesnego geniusza improwizacji - amerykańskiego pianisty Keitha Jarretta (Piotr). Wszystko to sprawia, iż każda posługa muzyczna grupy ewangelizacyjno-powołaniowej jest dla członków zespołu dziękczynieniem Bogu za powierzone talenty i niepowtarzalną twórczą przygodą.

Materiał zawarty w dwupłytowym albumie jest podziękowaniem za niezwykle życzliwy odbiór zespołu przez odwiedzane parafie i zarazem odpowiedzią na pojawiające się pytania o płytę.

Na szczególną uwagę zasługuje Droga Krzyżowa skomponowana w dziesiątą rocznicę koronacji obrazu Matki Boskiej Wejherowskiej, która wraz z rozważaniami stanowi zawartość jednej z płyt i może stanowić okazję do refleksji nad tajemnicą paschalną. Teksty rozważań i muzyka zostały w całości przygotowane przez kleryków naszego seminarium.

więcej... 

w radiu...

Aktualności

Gościmy

Odwiedza nas 5 gości

Odwiedziny

Dzisiaj8
Wszystkich92928
Powered by CoalaWeb

Zobacz również

Witryna parafii św. Anny
w Grabowie Kościerskim

Studio Muzyczne Makarioi - studio.annacsb.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Grabowo Kościerskie 2013 - 2016