Dariusz Wierucki – polski organista zob. listę organistów Muzyk katedralny diecezji Pelplińskiej do 2005 roku.

Urodzony w roku 1953 w Lublinie, w 1972 ukończył ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie, studia w Warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Joachima Grubicha.

W roku 1982 otrzymał stanowisko organisty Katedry Pelplińskiej.

Ubolewał nad tym, że w diecezji brakowało profesjonalnie wykształconych organistów dlatego wraz z ks. prof. dr  E. Hinzem zainicjował odnowę przedwojennego Studium Organistowskiego, którego celem była poprawa stanu muzyki organowej w kościołach i dostosowania jej do wymogów liturgii. W tym zakresie wykształcił także wielu młodych organistów, którzy do dziś pełnią funkcję wybitnych organistów w kościołach nie tylko w diecezji ale także w Polsce.

Również wspólnie z ks. prof. Hinzem w latach 80 zainicjował Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie, który obecnie jest jednym z największych i najbardziej prestiżowych cyklicznych imprez kulturalnych tego typu w Europie, skupiająca artystów i słuchaczy z całego świata.

Działalność koncertową rozpoczął na początku studiów w Akademii Muzycznej. Wystąpił z wieloma koncertami w większości miast diecezji chełmińskiej a później pelplińskiej i wielu miastach Polski.

11 czerwca 1987 czynnie zorganizował zorganizowaniu oprawę muzyczną uroczystości Pielgrzymki Jana Pawła II w Gdyni (Ojciec Święty śpiewał w tonacji Es-dur).

W 1999 r grał na uroczystości Pielgrzymki Jana Pawła II w Pelplinie towarzyszyły mu wszystkie chóry diecezji pelplińskiej.

Jest wybitnym znawcą konstrukcji instrumentów organowych, pełniąc obowiązki organisty przez nawiązanie kontaktów z firmami organmistrzowskimi w Polsce i Europie  zainicjował rekonstrukcje organ barokowych w katedrze pelplińskiej. Sam osobiście uratował wiele instrumentów w tym trzy instrumenty w Wejherowskiej Kolegiacie.

Obecnie pracuje jako organista w podwarszawskiej miejscowości.

Piękno tradycji zawarte w kolędach i pastorałkach niewątpliwie dało początek Miejskiemu Chórowi „Canto Grazioso” w Brodnicy. Na pierwsze koncerty, do których doszło w 1996 roku z inicjatywy obecnej dyrygentki, i na pierwszą płytą zespołu składał się właśnie repertuar świąt Bożego Narodzenia. Z biegiem lat chór rozszerzał listę wykonywanych kompozycji o utwory religijne, pieśni patriotyczne i ludowe, przygotowywał koncerty evergeenów i standardów jazzowych, a także musicali i oper negro spirituals, rejestrując to na czterech płytach CD.

Młodzieńczy zapał i radość wykonywanej muzyki budują atmosferę zespołu. Dzisiaj zespół tworzą młodzi ludzie, są wśród nich licealiści, studenci i osoby pracujące. Bywa, że chórzystami są coraz częściej członkowie rodzin. Wszystkich łączy umiłowanie muzyki, śpiewu i potrzeba pożytecznie spędzonego czasu.  Liczne koncerty w kraju i poza jego granicami pozwoliły na promocję miasta i regionu, a uczestnictwo w wielu konkursach zaowocowało wysokimi notowaniami i nagrodami. Chór gościł w Niemczech, Holandii, Francji, Słowacji, Czechach i Kalingradzie, na Litwie, Węgrzech i Ukrainie oraz Szwecji.

Kolędy i pastorałki nagrane na tym krążku stanowią świadectwo przeżycia tego świątecznego czasu. Życzymy wszystkim słuchaczom radości z świąt Bożego Narodzenia i wspólnego kolędowania.

poczytaj więcej...

film w którym zobaczysz promocję płyty

inne zdjęcia

Założycielem grupy Big-Band „Freddens" był Zygfryd Daszkowski. Początkowo nazywano tą formację muzyczną jako big-band dziecięco-młodzieżowy, natomiast nazwa Freddens po raz pierwszy oficjalnie została użyta w roku 1992. Big-Band przez 20 lat uświetniał różnego rodzaju uroczystości miejskie, powiatowe, gminne, a także koncertował poza granicami kraju. Sztandarowymi imprezami Big-Bandu ostatnich lat były Kościerskie Spotkania Muzyczne. Odbywały się one każdego roku w najpiękniejszym miesiącu, czyli w maju. Przeważnie były to wieczory upalne, gorące i to nie tylko ze względu na atmosferę, jaka towarzyszyła tym imprezom. Inicjatorami Spotkań Muzycznych byli Jan Machut, Zygfryd Daszkowski oraz Andrzej Gierszewski - opiekun kościerskiej kultury muzycznej.

Zespół składa się z dobrze wykwalifikowanych instrumentalistów, wieloletnich uczniów Domu Kultury oraz absolwentów Szkoły Muzycznej. Próby zbiorowe wszystkich instrumentalistów odbywają się raz w tygodniu, ponadto odbywają się zajęcia w sekcji saksofonów, instrumentów dętych blaszanych. Zespół koncertuje podczas imprez organizowanych przez Centrum Kultury i Sportu w Kościerzynie oraz podczas różnych imprez w zależności od zamówień. Instruktorem prowadzącym jest Grzegorz Daszkowski.

Skład: Maciej Burandt, Tomasz Okrój, Leszek Wanta, Karina Sosnowska, Maciej Rambowski, Radosława Dysarz, Kamil Zieliński, Szymon Sutor, Marta Treder, Roman Gołuński, Krzysztof Hewelt, Łukasz Pastwa, Rajmund Knitter, Jarosław Perszewski, Jakub Grocholski, Iwona Ramczykowska, Szymon Herbasz, Wiesława Nadolna.

promocja tej płyty...

Bigband gromadzi tłumy... 

dwudziestolecie zespołu

Śpiewanie kolęd nieodłącznie towarzyszy świętom Bożego Narodzenia. Jest to święto rodzinne, przeważnie spędzane w gronie najbliższych ludzi - sięga tradycją dawnych czasów. Z tej właśnie inspiracji powstała ta płyta, która zjednoczyła całe grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Egertowie. Śpiewają na niej wszyscy, niezależnie od swoich możliwości muzycznych. Śpiew wyraża bowiem w najlepszy sposób wspólnotę, którą tworzą członkowie Rady Pedagogicznej.

Według bardzo wczesnego świadectwa, bo z II wieku (św. Justyna), Pan Jezus narodził się w grocie skalnej. Tam właśnie cesarzowa św. Helena w 326 roku nad grotą Narodzenia Pana Jezusa wystawiła bazylikę. Grota narodzenia znajduje się pod prezbiterium. We wnętrzu groty są dwa ołtarze: jeden jest na miejscu narodzenia. Pod nim można oglądać gwiazdę z napisem łacińskim: Hic de Maria Virgine Christus natus est (Tu z Maryi Panny narodził się Chrystus). Drugi ołtarz stoi na miejscu żłóbka, który przeniesiony został według podania do Rzymu do bazyliki Matki Bożej Większej. Przy ołtarzu żłóbka katolicy odprawiają w dzień i w noc msze święte o Bożym Narodzeniu.

Ten krążek jest świadectwem nie tylko zapału, ale także i wiary w wielkość nocy Narodzenia Pańskiego.

Aktualności

Gościmy

Odwiedza nas 4 gości

Odwiedziny

Dzisiaj6
Wszystkich92926
Powered by CoalaWeb

Zobacz również

Witryna parafii św. Anny
w Grabowie Kościerskim

Studio Muzyczne Makarioi - studio.annacsb.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Grabowo Kościerskie 2013 - 2016