Chór Cantores Minores powstał we wrześniu 2004 roku w 120-lecie powstania Szkoły Podstawowej w Gniewie, z inicjatywy Izabeli Chyły, nauczycielki muzyki i dyrygentki zespołu. 

Obecnie jako chór międzyszkolny skupia w swych szeregach uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Gniewie. Zespół szczyci się wieloma sukcesami, zdobył czołowe miejsca w konkursach i przeglądach chórów szkolnych. Uświetnia swoim śpiewem uroczystości państwowe oraz święta okolicznościowe na terenie miasta Gniewu i stanowi jego niewątpliwą wizytówkę artystyczną. Od wielu lat współpracuje z parafią w Gniewie, tworząc oprawę artystyczną i liturgiczną.

Młodzieńczy zapał i radość z wykonywanej muzyki budują atmosferę zespołu. Wszystkich łączy umiłowanie muzyki, śpiew i pożyteczne spędzanie czasu.

Pomysł nagrania płyty z kolędami zrodził się w grudniu 2012 roku podczas uroczystego koncertu na otwarcie dziedzińca zamkowego.

Do współpracy z chórem zaproszono gdański kwartet La Scala oraz młodych muzyków, którzy dzielą z nimi swą pasję.

promocja płyty...

Kilka słów od muzyka:

Urodziłem się w Kartuzach. Kartuzy są jednym z najpiękniejszych miejsc Szwajcarii Kaszubskiej. Otaczające Kartuzy tereny charakteryzują się bogactwem przyrodniczych krajobrazów. Piękne lasy, malownicze wzgórza i doliny, łąki, jeziora i rzeki, nieskażone powietrze i upajająca cisza to podstawowe walory naszego regionu. Kartuzy są jedynym miastem w Polsce, do którego z każdej strony wjeżdża się przez piękne zachowane lasy. Kaszuby to Mazury i Bieszczady w jednym. Takich miejsc nie ma w Europie zbyt wiele.

Od najmłodszych lat muzyka jest moją pasją, jestem samoukiem. Wzorowałem się na muzyce niemieckiej, chorwackiej, holenderskiej i kaszubskiej. Grając na akordeonie, czuję się z nim zjednoczony, ponieważ melodia, która się z niego wydobywa, płynie prosto z mojego serca. Gra sprawia mi niesamowitą radość, stanowi ona integralną część mojej osoby.

Koncertowałem w Niemczech oraz w Holandii, gdzie muzyka akordeonowa cieszy się ogromną popularnością. W Polsce swoją muzyką uświetniałem truskawkobranie w Złotej Górze, dożynki w Kartuzach, Przodkowie, Chmielnie, Baninie czy inne imprezy samorządowe.

Emanuel Bączkowski jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie ukończył Wydział Instrumentalny (organy) oraz Wydział Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca (specjalność muzyka kościelna: dyplom z zakresu dyrygentury, śpiewu solowego i akompaniamentu liturgicznego). Studiował organy i kompozycję organową w Conservatorio di Musica Santa Cecylia w Rzymie. Odbył dwuletni staż artystyczny na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Absolwent studiów menadżerskich na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie pracuje nad dysertacją doktorską z zakresu polskiej muzyki organowej II połowy XX wieku.

Występował wielokrotnie w ramach europejskich i międzynarodowych festiwali muzycznych. Koncertuje jako solista i kameralista. Jest organistą tytularnym Kościoła Środowisk Twórczych w Warszawie. Uczestnik Międzynarodowych Sesji Naukowych w Warszawie (UMFC), Rzymie (Conservatorio S. Cecylia), Paryżu (UNESCO) i innych. Organizator wielu koncertów  i wieczorów poetyckich realizowanych przy współpracy z Filharmonią Narodową, Teatrem Narodowym, Teatrem Wielkim, Operą Narodową,  Operą Kameralną, Teatrem Żydowskim oraz Telewizją Polską. Z okazji dwudziestolecia kongresu polsko-niemieckiego w Kolonii wykonał specjalny recital organowy, a wraz z solistami i chórem opery kolońskiej współtworzył uroczystą liturgię. Każdego roku w sezonie letnim koncertuje na organach im. Jana Pawła II w Bazylice Licheńskiej, gdzie w 2007 roku wykonał recital dla JE kard. Tarcisio Bertone z Watykanu, a w 2012 roku dla JE Prymasa Katalonii. W bazylikach rzymskich wykonał cykl recitali tematycznie związany z  Bożym Narodzeniem i Wielkim Postem, promujących polską muzykę organową takich twórców, jak St. Moniuszko, F. Nowowiejski, F. Rączkowski i  M. Sawa.  

Płytę DVD z zapisem prawykonania koncertu na organy solo Mariana Sawy wręczył  Jego Świątobliwości Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI podczas osobistej audiencji w Watykanie. Twórca hejnału na odsłonięcie obrazu Jezusa Miłosiernego w Busku-Zdroju.

Promocja płyty zobacz........

Aktualności

Gościmy

Odwiedza nas 3 gości

Odwiedziny

Dzisiaj6
Wszystkich92926
Powered by CoalaWeb

Zobacz również

Witryna parafii św. Anny
w Grabowie Kościerskim

Studio Muzyczne Makarioi - studio.annacsb.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Grabowo Kościerskie 2013 - 2016