W trosce o wychowywanie młodzieży w duchu poszanowania tradycji chrześcijańskiej, pielęgnowania pamięci o tych, którzy już odeszli a swoim życiem wnieśli trwały wkład w rozwój kultury, szkoła pragnie w sposób uroczysty uczciłą 15. rocznicę śmierci ks. Janusza St. Pasierba, poety, filozofa i historyka sztuki.

Uwieńczeniem wieczoru stał się koncert, podczas którego wysłuchano recytacji wybranych utworów ks. Janusza St. Pasierba w wykonaniu Haliny Winiarskiej i Jerzego Kiszkisa, a także Oratorium poświęconego pamięci Księdza Profesora w wykonaniu chóru "Non Serio" z Gdańska i szkolnego chóru Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza z Włocławka pod kierownictwem Cezarego Paciorka, który skomponował muzykę do poezji Księdza Pasierba.

Cieszy fakt tak dużego zainteresowania tym wydarzeniem: na uroczystość przybyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz, przedstawiciele kuratorium, proboszczowie, profesorowie seminarium. 

"Janusz Pasierb nie tylko znał teorię przepowiadania słowa. On je sam przepowiadał pięknie, przekonująco i chętnie. Umiał mówić do każdego audytorium i robił to z takim wdziękiem, że ożywiał najbardziej ospałych słuchaczy: (...) Nie bał się żartu, uśmiechu, lekkości. Traktował je raczej jako dar Pana Boga, ułatwiający człowiekowi uporanie się z ciężarem życia. Pewnie dlatego miał tylu wiernych słuchaczy" - powiedział ks. bp Wiesław Mering.

wywiad z inicjatorką koncertu...

Tylko dusza, która miłuje potrafi dzielić się bezinteresownie, pomnażając dobro w sercach innych ludzi. Płyta, którą prezentujemy jest takim właśnie bezinteresownym darem pomnażającym dobro. Inicjatorem tego dzieła jest ks. Prałat Jerzy Deja, którego szlachetne serce mobilizuje do pracy innych ludzi, aby dzielili się swoimi talentami. Pan organista Tomasz Radiomas przygotował chór oraz zaprosił artystów i tak powstała ta płyta.

Młodzieżowy Chór istnieje od 2004 r.Celem chóru jest uświetnianie uroczystości parafialnych przez śpiew liturgiczny, krzewienie muzyki religijnej oraz pogłębianie wiary i więzi z Kościołem. Swoje cele realizuje poprzez aktywny udział w życiu Kościoła, regularne pogłębianie wiedzy w zakresie wokalnym, muzycznym i liturgicznym. W swoim repertuarze posiada utwory liturgiczne i inne o tematyce religijnej od muzyki dawnej do współczesności. Chór ponadto bierze udział w koncertach, festiwalach i konkursach chóralnych.

W październiku 2008 roku zdobył wyróżnienie Przewodniczącego Rady Artystycznej Pomorskiego Stowarzyszenia Muzyki Sakralnej w Toruniu na III Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym „MUSICA SACRA -- ARS LITURGICA", za wykonanie utworu Stanisława Moniuszki - „Ojcze nasz". W kwietniu 2009 r. na Wojciechowym Festiwalu Chóralnym organizowanym w naszej parafii chór zajął trzecie miejsce, a na Diecezjalnym Przeglądzie Pieśni Maryjnej w Piasecznie (2009 r.) uzyskał pierwsze miejsce.W styczniu b.r. chór brał udział w przeglądach i koncertach kolęd, które odbyły się m.in. w Kartuzach, Grudziądzu i Nowem nad Wisłą, a w marcu wraz z muzykami i solistami Filharmonii Bydgoskiej wykonał oratorium G.B. Pergolesiego „Stabat Mater". pierwsze miejsce w II Wojciechowym Festiwalu Chóralnym organizowanym przez naszą parafię, a także pierwsza nagroda na Diecezjalnym Przeglądzie Pieśni Maryjnej, który odbył się 8 maja 2010 r. w Piasecznie.

Do ostatnich sukcesów chóru należy nagroda „Srebrnego Pasma” na III Turnieju Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni w Chełmnie . 

 czytaj więcej...

Aktualności

Gościmy

Odwiedza nas 5 gości

Odwiedziny

Dzisiaj6
Wszystkich92926
Powered by CoalaWeb

Zobacz również

Witryna parafii św. Anny
w Grabowie Kościerskim

Studio Muzyczne Makarioi - studio.annacsb.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Grabowo Kościerskie 2013 - 2016