Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej powołała do istnienia błogosławiona Matka Maria Karłowska, obdarzona przez Boga szczególnym charyzmatem: naśladowania Chrystusa Dobrego Pasterza, który „życie swoje oddał za owce”, który przebaczał, podnosił, pocieszał, a nigdy nie potępiał.

Urodzona 4 września 1865 roku w Słupówce, dziś Karłowo koło Kcyni, już w młodości zafascynowała się dobrocią, miłością i miłosierdziem Dobrego Pasterza dla grzeszników. Jak On starała się mieć oczy i serce otwarte na człowieka, szczególnie na biednych, głodnych, chorych i opuszczonych.

Matka Maria zmarła w opinii świętości 24 marca 1935 roku w Pniewitem na Pomorzu. „Kurier Warszawski” z 27.04.1935 r. pisał, że Maria Karłowska „była gwiazdą na horyzoncie polskiego miłosierdzia. Jedną z tych, co zapalane bywają ręką Wszechmocnego po to, aby ludzie nie wierzyli w wieczne trwanie ciemności i mieli odwagę żyć do rana”.

Płyta CD została zrealizowana w nowicjacie sióstr Pasterek. Matka Maria, która pragnęła spocząć po śmierci w Jabłonowie, uzyskała w tym miejscu tytuł do stałego i wyjątkowego pobytu. Do zamieszkania z nami po to, by - jak mawiała za życia - okazać się nam wszystkim "naszą przed i poza grobem Matką-pasterką". 

o zgromadzeniu przeczytasz tutaj...

Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Begama” została utworzona przy Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Kościerzynie w latach 1976/77. Jej inicjatorami byli: dyrektor szkoły oraz wieloletni dyrygent orkiestry – Antoni Wencki.

Zespół liczy 40 osób, kapelmistrzem orkiestry jest Dariusz Wencki. Grają w niej amatorzy muzyki – podejmujący obok nauki – trud grania w orkiestrze przez okres nauki szkolnej.

Orkiestra przetrwała już 34 lata i cieszy się dużą popularnością i sympatią społeczności kościerskiej. W tym środowisku wpisała się na trwałe w kalendarz imprez i uroczystości o charakterze patriotycznym, religijnym, estradowym. Zespół wielokrotnie uświetniał swoimi występami wiele uroczystości na terenie województwa i kraju.

Przez wiele lat orkiestra uczestniczyła w przeglądach artystycznych, zdobywając rozmaite nagrody, m.in. „Bursztyn Bałtyku” oraz:

- III miejsce w Ogólnopolskim festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Inowrocławiu,

- puchar Dowódcy Pomorskiego Okręgu Wojskowego za najlepszą prezentację orkiestry w marszu,

- wyróżnienie za wykonanie utworu obowiązkowego,

- wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr w Niemczech,

- wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnych w Rumii,

- wyróżnienie na Festiwalu Orkiestr Dętych w Chełmie,

- prezentacja Polski na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Hiszpanii.

Aktualności

Gościmy

Odwiedza nas 2 gości

Odwiedziny

Dzisiaj7
Wszystkich92927
Powered by CoalaWeb

Zobacz również

Witryna parafii św. Anny
w Grabowie Kościerskim

Studio Muzyczne Makarioi - studio.annacsb.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Grabowo Kościerskie 2013 - 2016